TEKNİK BİLGİLER

teknik bilgiler 1. İnternet bağlantınız en az 3 Megabit erişim hızında olmalıdır.
2. Bilgisayarınızda "Adobe Flash Player" yüklü olması gerekmektedir.
3. Canlı eğitim için lütfen Internet Explorer veya Mozilla Firefox tarayıcılarını kullanınız. (Chrome tarayıcısını kullanmayınız.)
4. “Bağlantı Testi” ni yaparak bilgisayarınızın Canlı Eğitime uygun olup olmadığını kontrol ediniz.
Test için sağda bulunan “Bağlantınızı Test Edin” butonuna basarak bağlantınızı test edin.
Aşağıda görüldüğü gibi tüm testlerden geçilmiş ise, bilgisayarınız ve bulunduğunuz ortamdaki internet hızı Canlı Eğitim için uygundur.

5. Canlı eğitimi dinleyebilmeniz ve katılım gösterebilmeniz için bilgisayarınıza bir kulaklık ve mikrofonun takılı olması gerekmektedir. Sesli bağlantılarda katılımcının bilgisayarında ses çıkışı hoparlör ile sağlandığında yankı yapması muhtemeldir ve dersin işleyişini etkileyecektir.

CANLI EĞİTİME NASIL GİREBİLİRİM?

uyulması gereken kurallar 1. Sağda bulunan “Bağlantınızı Test Edin” butonunu tıklayarak mevcut bilgisayar donanımlarınızı ve bulunduğunuz ortamdaki internet bağlantınızı test edin. Ve test sayfasını kapatın.
2. Sağda bulunan “Canlı Eğitim Sayfası” butonuna tıklayın.
3. Karşınıza gelen sayfada size daha önce gönderilen kullanıcı adınız ve şifrenizi yazarak giriş yapın.

CANLI EĞİTİM SIRASINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

dikkat edilmesi gerekenler 1. Canlı Eğitim sınıfında soru sormak veya katılımda bulunmak istediğinizde pencerenin yukarısındaki menüde bulunan "El Kaldır" butonuna tıklayarak eğitmenin size sıra vermesini bekleyiniz.
2. Eğitmen size söz verdiğinde “Sohbet” bölümüne yazılı olarak mesaj gönderebilir, ya da "El Kaldır" butonunun solunda "Mikrofon" butonuna tıklayarak sesinizi aktifleştirebilirsiniz.
3. Katılımcılar tüm Canlı eğitimlere katılmalıdır. Derslerin canlı tekrarı yapılmayacaktır. Ancak katılımcıların Canlı eğitimin birine katılamama olasılığını dikkate alarak (elektrik kesintisi, internet bağlantı sorunları, hastalık, iş vb.) Canlı eğitimler kayıt altına alınarak banttan izlenmesi için SigmaAkademi’den yayınlanacaktır. Bu kayıtlara ilgili dersin sayfasından ulaşabilirler.
4. Canlı eğitim öncesi ders programında yer alan ya da eğitmenin yapılmasını istediği çalışmalar olacaktır. Bu çalışmalar;
 • a. Canlı uzaktan eğitimlere katılım,
 • b. Konuların tekrarı,
 • c. Gerekli verilerin hazırlanması, Proje uygulamaları,
 • d. Ödevler, Testler, Vb.
5. Katılımcıların her derse eğitmenin yönlendirdiği şekilde hazırlıklı gelmeleri programın verimliliği için çok önemlidir. Hazırlıklar ders başlamadan tamamlanmış olmalıdır. Katılımcıların hazırlıklarındaki eksikliklerden ötürü eğitimin akışı değiştirilmeyecektir.
6. Bir katılımcı bile olsa eğitim yapılacaktır. Ancak tüm kullanıcıları etkileyecek şekilde sorunların olması durumunda, eğitim ileriki bir tarih ve saatte kaldığı yerden devam edecek şekilde yeniden programlanacaktır.
7. Canlı eğitimde katılımcının derse aktif katılımı;
 • a. Mesaj yazarak katılım.
  • i. Eğitim sırasında katılımcı soru sormak/görüş bildirmek istediği zaman “Sohbet” kısmına mesajlarını yazarak derse katılabilir.
  • ii. Katılımcıların “Sohbet” bölümüne mesajlarını yazabilmeleri için; üst menüsünde yer alan "El Kaldır" işaretini tıklayarak Eğitmeni uyarır. Bu bir söz istemedir.
  • iii. "El Kaldır" işaretini gören eğitmen dersin akışını bozmayacak şekilde katılımcıya söz verir. Katılımcı mesajını “Sohbet” bölümüne yazar.
  • iv. Mesaj ile derse katılım eğitmenin yönlendirdiği şekilde olur.
 • b. Sesli katılım:
  • i. “Sesli Katılım” modülü aktif ise katılımcılar soru sormak / yorumda bulunabilmek için sesli katılım gerçekleştirebilirler.
  • ii. Katılımcılar ders sırasında soru sormak/görüş bildirmek istediği zaman üst menüsünde yer alan "El Kaldır" işaretini tıklayarak Eğitmeni uyarır. Bu bir söz istemedir.
  • iii. "El Kaldır" işaretini gören eğitmen dersin akışını bozmayacak şekilde katılımcıya söz verir.
  • iv. “Mikrofon” simgesi aktif olunca simgeyi tıklatarak sesli katılımı gerçekleştirir.
 • c. Ekran paylaşımı:
  • i. Katılımcıların “Ekran paylaşımı” eğitmen gerekli gördüğünde gerçekleşir.
 • d. Görüntülü katılım:
  • i. “Görüntülü Katılım” katılımcıların teknik altyapısı uygun ise ve eğitmen gerekli görürse gerçekleşir.
8. Canlı Eğitimde katılımcının derse aktif katılımı dersin etkinliğinin azalmaması için tek tek ve sıra ile olmalıdır. Bu sırayı eğitmen belirler ve “El Kaldır” butonuna basan katılımcılara sıra ile söz hakkı verir.
9. Canlı eğitimde katılımcılar ve eğitmen, SIGMA CENTER ve müşterilerinden (katılımcıların firmalarından ve/veya projeyi gerçekleştirdikleri kurumlardan) elde ettiği her türlü bilgiyi, hiçbir şekilde SIGMA CENTER ve/veya müşterisine zarar verecek şekilde kullanamaz. Her türlü bilginin gizli tutulacağını kabul ve taahhüt eder. Bu yükümlülük eğitimin tamamlanmasından sonra da devam eder. Bu yükümlülüğe uyulmadığı kanısı oluşması durumunda, bu kanıyı düzeltmek için katılımcı derhal gerekli faaliyetleri gerçekleştirir. Aksi halde zarar gören tarafın yasal mercilere başvurma hakkı doğar.
10. Kurallara uymayan katılımcı eğitmen tarafından uyarılır, sorun çözülemez ise eğitmen konuyu Sigma Akademi Akademik Kurulu’na iletebilir. Sigma Akademi Akademik Kurulu kararına göre işlem yapılır. Sigma Akademi Akademik Kurulu kararı nihai karardır değiştirilemez.